קריאה נעימה

מדריך לבעלי דירות לניהול ולתחזוקה של הבניין עתיר המערכות

תוכן עניינים

לייעוץ והכוונה השאירו פרטים ונחזור אליכם

מדריך זה נועד לספק לציבור המתגורר בבניינים עתירי מערכות או מתעתד להתגורר בהם כלים להתמודדות עם האתגרים הכרוכים בניהול ובתחזוקה של הרכוש המשותף בבניינים אלו. מטרת המדריך היא לספק ידע להבנת האתגרים החדשים וגם ארגז כלים לסיוע בהיערכות הנדרשת להתמודדות עימם. זאת מתוך הבנה כי השתתפות, מעורבות ויוזמה של בעלי הדירות והדיירים הכרחיות להבטחת תפקודו הראוי של הבניין.

בשנים האחרונות חלה עלייה במספר מבני המגורים הגבוהים ועתירי המערכות בישראל המאכלסים דיירים רבים ונעשים בהם מגוון שימושים. עקב גידול האוכלוסייה המהיר ובשל מדיניות תכנון המעודדת ציפוף ובנייה לגובה, בניינים אלו נבנים בכל רחבי הארץ הן במסגרת בנייה חדשה הן בהתחדשות עירונית, וחלק ניכר מתושבי המדינה צפוי להתגורר בהם. מבחינה משפטית בניינים אלו הם "בתים משותפים". בבתים משותפים כל אחת מהדירות היא בבעלות נפרדת של בעלי הדירה, ואילו המערכות והשטחים שמחוץ לדירות הם בבעלות משותפת של כלל בעלי הדירות.
מבחינה פיזית מבנים גבוהים הם מרובי מערכות טכניות ואלקטרו-מכניות המחייבות ניהול ותחזוקה מקצועית שלא נדרשו בעבר בעוצמות ובהיקפים אלו. לאורך זמן נעשים הניהול והתחזוקה של מערכות אלו מורכבים ויקרים יותר ויותר. תפעול המערכות הללו וניהול הבניין באופן הנותן מענה לדייריו הרבים מחייבים היערכות ארגונית ותקציבית מראש ולטווח ארוך וניהול מושכל של החיים בבניין מתוך הירתמות ושיתוף פעולה של כלל בעלי הדירות והדיירים. רק כך יהיה אפשר להבטיח את תפקודם התקין של הבניין ושל מערכותיו ולחסוך בעלויות.
מדריך זה מפורסם בהמשך לסקירת נושא התחזוקה ולהמלצות שניתנו בחוברת "תחזוקת מבנים גבוהים בישראל" וב"מדריך תכנון מוטה תחזוקה".
ההמלצות במדריך זה ימשיכו ויתעדכנו בהתאם לשינויים עתידיים בחוק, לצרכים חדשים ולשינויים טכנולוגיים ואחרים וכן לנוכח הניסיון שימשיך ויצטבר.

למדריך המלא לחץ כאן, כל הזכויות שמורות לאתר הרשות להתחדשות עירונית

לשיתוף הכתבה:

מדד לסיום הכתבה:

לעוד כתבות מעניינות

רכישת דירה יד שנייה: המדריך המלא לעסקה בטוחה ומוצלחת

רכישת דירה יד שנייה היא צעד משמעותי וחשוב בחייו של כל אדם. עם זאת, תהליך רכישת דירה יד שנייה יכול להיות מורכב ומסובך, וטומן בחובו סיכונים רבים. מאמר זה נועד לספק לכם את כל המידע החיוני שאתם צריכים לדעת לפני רכישת דירה יד שנייה, תוך הדגשת הסכנות העיקריות הכרוכות בעסקה זו והדרכים להימנע מהן.

קרא עוד »